اخبار و تکنولوژی های جدید دنیای موبایل

GPhone رقيب iPhone

گوشي تلفن گوگل به نام‌هاي gPhone, Goophone ,Googlephone خواهد بود. گوگل تاكنون به عنوان سازنده نرم‌افزار جست‌وجوگر در اينترنت شناخته شده است و اينك در صدد ساخت گوشي تلفن همراهي است تا انقلابي ديگر در صنعت موبايل ايجاد نمايد.

شايد نتوان گفت كه امروزه استفاده از اينترنت براي همه مردم دنيا يكي از ضروريات زندگي است ولي به جرات مي‌توان گفت كه قسمت مهمي از زندگي افراد را به خود اختصاص داده است و البته قابل پيش‌بيني است كه در آينده‌اي نه چندان دور در تمام شئون زندگي به نحو چشمگيري تاثير خواهد داشت، به همين منظور است كه شركت‌هاي گوناگوني از قبيل google و Apple با توجه به اين نياز تمام هم‌وغم خود را به كار گرفته‌اند تا خدمات ويژه‌اي را در دستگاهي كوچك و قابل حمل ارائه نمايند.

بدليل اينكه جست‌وجو در سايت‌هاي مختلف و پيدا كردن مطلب موردنظر علاوه بر اينكه در بعضي شرايط بسيار وقت‌گير است، شايد نياز به مكان خاصي هم داشته باشد، بنظر مي‌رسد اگر فردي قادر باشد تا با بكارگيري دستگاهي كوچك و قابل حمل و نيز در شرايط مختلف بتواند از زمان خود بهترين استفاده را ببرد، يقينا احساس رضايت خواهد داشت.

از آنجا كه تنوع و تحول درگوشي‌هاي تلفن همراه، روز به روز شده و همچنين متقاضيان زيادي را به سمت خود جلب كرده، مي‌توان نتيجه گرفت كه هر چه اين وسيله مجهزتر و كاربردي‌تر باشد مورد توجه بيشتري خواهد بود.

چندي قبل بعد از تبليغات گسترده شركت Apple گوشي تلفن خود را با نام iPhone به بازار عرضه كرد و با اقبال خوبي مواجه شد، بطوري كه در روز موعود جمعيت كثيري براي ديدن و خريد اين محصول جديد كه به گفته مجريان اين طرح پديده شگفت‌انگيز است، در محل فروش آن حاضر شدند.

طبق آمار موجود و بررسي نظرات افرادي كه اين گوشي را تهيه كرده‌اند، واضح است كه شركت Apple در اين پروژه بسيار موفق بوده و افرادي هم كه از آن استفاده كرده‌اند از داشتن چنين امكاناتي راضي هستند.

به تازگي شركت google اعلام كرده است كه در صدد ساخت گوشي تلفني است كه از سال 2006 مراحل ساخت آن شروع شده است و در بهار سال 2008 به بازار عرضه خواهد شد.

گوشي تلفن گوگل به نام‌هاي gPhone, Goophone ,Googlephone خواهد بود.

گوگل تاكنون به عنوان سازنده نرم‌افزار جست‌وجوگر در اينترنت شناخته شده است و اينك در صدد ساخت گوشي تلفن همراهي است تا انقلابي ديگر در صنعت موبايل ايجاد نمايد.

گوگل ميليون‌ها دلار براي عرضه محصول جديد خود سرمايه‌گذاري كرده است و تاكنون اطلاعات مختصري از نحوه ساخت و قابليت‌هاي اين گوشي در اختيار رسانه‌ها قرار داده است.

هر چند اين اطلاعات كامل نيست ولي شركت گوگل اعلام كرده كه به زودي اطلاعات كامل‌تري در اين مورد ارائه خواهد كرد.

آنچه تا كنون در تبليغات آمده اين است كه اصول اصلي گوشي تلفن گوگل بر پايه آنچه در تلفن‌هاي همراه است، مي‌باشد ولي داراي قابليت‌هايي خواهد بود كه در نوع خود بي‌نظير است.

به گفته مجريان اين طرح gPhone توسط چند شركت كه هر كدام در زمينه‌اي تخصص دارند، ساخته خواهد شد.

از اعضاي شركت‌كننده در اين پروژه AT&T ,Sprint , T-Mobile ,Verizon مي‌باشند. گوگل در تبليغات خود اين مژده را داده است كه كاربران gPhone نهايت احساس رضايت را از يك دستگاه كوچك قابل حمل خواهند داشت زيرا كه طبق نظر سازندگان gPhone اعمال چند گانه مناسبي را انجام مي‌دهد كه فراتر از انتظار كاربر است. به همين منظور اعضاي اين شركت در حال ساخت نرم افزارهاي Multi-tasking هستند تا سرويس‌هاي مطلوبي را به مشتريان خود ارائه دهند.

به گفته مدير اجرايي اين پروژه، شركت گوگل درنظر دارند تا در ساخت gPhone مسير متفاوتي، نسبت به آنچه شركت Apple در ساخت iPhoneپيموده است را طي كند.

به نقل از مجله Wall Street Journal سازندگان اين گوشي معتقد هستند كه قابليت‌هاي gPhone بيشتر از iPhone شركت Apple خواهد بود و در عين حال با قيمت پايين‌تري عرضه خواهد شد.

هم اكنون قيمت iPhone بين 499 دلار تا 599 دلار است. شركت گوگل درنظر دارد تا از روش تبليغي جديدي براي ارائه محصول جديد خود استفاده نمايد.

به نظر مي‌رسد كه بيشتر تاكيد گوگل روي انجام اعمال چند گانه وجست‌وجو در اينترنت است.

گوگل هم اكنون در حال انجام مراحل پاياني آزمايش روي يك موتور جست‌وجو براي اين گوشي تلفن است و گفته شده كه ممكن است تا مدتي بصورت نسخه آزمايشي در دسترس قرار گيرد تا نقاط ضعف و قوت آن بيشتر مشخص شود. گوگل از مشتريان خود خواسته است تا نيازهاي خود را از يك تلفن همراه بيان كنند تا در صورت امكان در محصول جديد خود لحاظ نمايد.

gPhone از لحاظ كوچكي به گوشي‌هاي تلفن Nokia و از نظر ظاهر هم به Treo يا BlackBerry شبيه شده است.

هم gPhone و هم iPhone علاوه بر قابليت‌هاي يك تلفن همراه داراي ويژگي‌هاي ديگري نيز مي‌باشند كه در نوع خود بي‌نظير است.

در اين قسمت قابليت‌هاي اين دو محصول جديد به تفكيك و به اجمال بررسي شده است.

iPhone

شكل گوشي تلفن iPhone بسيار زيباست، طول آن mm 115، عرض آن mm 61 است با پهناي mm 11.6 و وزن gr 135 داراي صفحه نمايشinch 3.5 و 320×480 پيكسل با قدرت تفكيك‌پذيري ppi163 مي‌باشد.

نحوه كار با iPhone بسيار ساده است زيرا اولاً صفحه نمايش آن لمسي است و تمام منوها بصورت تصوير ظاهر مي‌شود، با انتخاب هر مورد از طريق تماس كوتاه انگشت دست با منو موردنظر، كاربر مي‌تواند از امكانات موجود استفاده نمايد.

iPhone مجهز به سيستم پيام‌گير است و به كاربر اين امكان را مي‌دهد تا طريق صفحه نمايش ليستي از پيام‌هاي دريافت شده را مشاهده نمايد و هر كدام را كه موردنظر است انتخاب كند و سپس آن را گوش دهد.

بنابراين كاربر iPhone قادر است تقدم و تاخر پيام‌هاي خود را به راحتي تعيين نمايد. علاوه بر اين هر كاربر مي‌تواند ليستي از شماره‌هايي كه بيشتر مورد استفاده‌اش است را تهيه كند، حتي اين قابليت را دارد كه در يك لحظه با چندين شماره تماس بگيرد و تلفن كاربر به حالت تلفن كنفرانسي تبديل شود. از ديگر قابليت‌هاي iPhone ارسال و دريافت پيام كوتاه است بدين صورت كه با لمس يك منو، صفحه نمايش تبديل به صفحه كليد لمسي مي‌شود و كاربر مي‌تواند از طريق اين صفحه كليد متن موردنظر را تايپ نمايد، قابل ذكر است كه iPhone داراي سيستمي هوشمند است كه كلمات تايپ شده غلط را نشان داده و صحيح آن را مي‌نويسد و حتي با تايپ كردن چند حرف از يك كلمه بقيه كلمه را خود كامل مي‌نمايد و همچنين داراي مجموعه‌اي از جملاتي است كه در زبان محاوره‌اي كاربرد فراوان دارد كه به راحتي كاربر مي‌تواند از آنها استفاده نمايد. به صفحه كليد لمسي iPhone صفحه كليد پيشگو هم مي‌گويند.

 

iPhone داراي دوربين عكاسي با رزلوشن 2 مگاپيكسل است و كاربر iPhone قادر است تا براي هر سوژه آلبومي ايجاد نمايد و با انتخاب هر آلبوم عكس‌هاي آن را بصورت فيلم ببيند.

قابل توجه است كه هر كاربر iPhone مي‌تواند عكس‌هايي را به طور مستقيم به يك گالري بنام MacWeb بفرستد. يكي از ويژگي‌هاي بارز iPhone مجهز بودن اين دستگاه به حسگرهاي خاصي است كه در هنگام چرخش گوشي توسط كاربر تصاوير بطور اتوماتيك بگونه‌اي چرخش مي‌يابد كه به نحو رضايت‌بخشي قابل ديدن باشد. به عبارتي اگر گوشي تلفن 90 درجه چرخش داشته باشد تصوير مربوطه 90 درجه خواهد چرخيد.

يكي از نكات جالبي كه در اين تلفن وجود دارد اين است كه به منظور ذخيره انرژي، هنگامي كه گوشي به سمت بالا يعني به طرف گوش كاربر نزديك مي‌شود بطور اتوماتيك صفحه نمايش خاموش خواهد شد و كنترل‌هاي لمسي نيز غيرفعال مي‌شوند تا در هنگام گفت‌وگو با گوشي از لمس منوها به صورت غيرارادي و بدون توجه جلوگيري شود.

در iPhone حسگري نوري تعبيه شده است كه بصورت خودكار نور محيط را بررسي و اندازه روشنايي صفحه نمايش را كنترل مي‌نمايد، به اين ترتيب در مكان‌هايي كه تاريك است روشنايي صفحه نمايش بيشتر خواهد بود و در زماني كه نور محيط كافيست روشنايي كمتري در صفحه نمايش ايجاد مي‌شود. گفته شده كه صفحه iPhone يكي از جذاب‌ترين صفحات نمايش براي تماشاي فيلم است در قسمت بالاي صفحه كنترل‌هايي از قبيل play, pause , forward, backward و كنترل صدا تعبيه شده است كه البته تمام آنها لمسي است.

از ديگر قابليت‌هاي iPhone اتصال به سايت youtube است . youtubeسايتي است كه در آن فايل‌هاي تصويري به اشتراك گذاشته مي‌شود. هر كاربر مي‌تواند فيلم‌هاي موردنظر خود را در اين محيط قرار داده و فايل‌هاي تصويري ديگران را ببيند.

iPhone اين امكان را به كاربر مي‌دهد كه فايل‌هاي تصويري اين سايت را مشاهده كرده و در صورت تمايل براي دوستان خود ارسال كند، بدين منظور iPhone يك email حاوي link مربوطه را ايجاد مي‌نمايد. اين قابليت باعث صرفه‌جويي در وقت مي‌شود زيرا به جاي اينكه فيلم موردنظر ارسال شود link آن فرستاده خواهد شد.

براي گوش دادن به موسيقي iPhone ، مانند يك iPod عمل مي‌كند البته با كنترل‌هاي تماسي كه به كاربر اين امكان را مي‌دهد تا انواع اطلاعات از قبيل اسامي خوانندگان، اسامي آلبوم‌ها، ليست ترانه‌ها و … را روي صفحه نمايش مشاهده نمايد و موسيقي موردنظر خود را انتخاب كند و با تماس آرام انگشت روي صفحه نمايش و حركت آن و صرف كوتاه‌ترين زمان از امكانات موجود استفاده نمايد و نيز از كار كردن درچنين محيطي نهايت لذت را ببرد.

اين ويژگي در رابطه با كتاب‌هاي شنيداري (ebook) كه مدتي است مرسوم شده است هم صادق است. يكي از ويژگي‌هاي بسيار مهم iPhone دسترسي به اينترنت با قابليت‌هاي ويژه است. استفاده از اينترنت در iPhone مانند pc ويا Mac است و صفحات email آن با HTML بسيار قوي طراحي شده است بطوري كه email كاربران با پيش زمينه‌اي از بهترين عكس‌هاي گرافيكي همراه با متن مي‌باشد و از سرويس‌هاي IMAP و يا POP3 در آن استفاده شده است.

طراحي iPhone به گونه‌اي است كه در يك زمان چند كار را انجام مي‌دهد به عبارتي Multitasking است. به عنوان نمونه كاربر در يك لحظه مي‌تواند صفحه‌اي از اينترنت را بارگذاري كند و نيز email خود را چك نمايد يا در همان لحظه صفحه‌اي از يك سايت را مطالعه كند.

جالب اين است كه تمام مراحل جست‌وجو به صورت لمسي انجام مي‌شود و براي بزرگ يا كوچك كردن صفحه نيز از طريق تماس انگشت و كشش سرسره‌اي آن روي صفحه، مطلب بزرگ يا كوچك خواهد شد. بنابراين كاربر مي‌تواند با سر دادن انگشت در ميان پوشه‌هاي اطلاعات متنوع، آلبوم‌هاي گوناگون و حتي صفحات اينترنت حركت كند، و با استفاده از صفحه كليد لمسي متني را تايپ نمايد، email بفرستد يا دريافت كند، حتي دستگاه را از طريق تماس روي صفحه نمايش خاموش با روشن نمايد. به نظر مي‌رسد اين ويژگي‌هاست كه سازندگان iPhone را بر آن داشته است تا در تبليغات خود اكيداً بيان كنند كه كار با چنين گوشي تلفني بسيار لذت‌بخش است.

iPhone از ويژگي بي‌سيم برخوردار است به همين منظور اطلاعات و تصاوير ماهواره‌اي مورد درخواست كاربر بطور مستقيم و همچنين با سرعت بسيار بالا دريافت مي‌شود.

ناگفته نماند كه ايستگاه‌هاي تقويت امواج بي‌سيم در مكان‌هاي مهمي از قبيل فرودگاه‌ها مراكز مخابراتي و فروشگاه‌هاي بزرگ و … در كشورهايي كه از اين تكنولوژي برخوردارند نصب شده است تا تصاوير و اطلاعات هم با سرعت بيشتر و نيز با كيفيت مطلوبي ارسال شود. تكنولوژي iPhone از چهار باند GSM(Global System for Mobile communications) استفاده مي‌كند كه استاندارد جهاني براي ارتباطات بي‌سيم است. گوشي تلفن همراه iPhone تحت شبكه AT&T است كه يكي از بزرگ‌ترين شركت‌هاي سرويس دهنده تلفن‌هاي بي‌سيم در امريكاست.

iPhone داراي مجموعه‌اي از اطلاعات كاربردي گوناگون است از قبيل گزارش وضع آب‌وهوا، وضعيت خريد و فروش سهام‌، خريد و فروش پول رايج كشورها، نقشه كشورها و اطلاعات مهم در رابطه با آنها مثل راه‌هاي ارتباطي و … اين اطلاعات دائما به‌روزرساني مي‌شود. iPhone داراي سيستم GPS (Global Position System) است. در تكنولوژي iPhone از سيستم‌عامل OSX استفاده شده است. سيستم‌عامل OSX براي انجام عمليات پيشرفته شناخته شده است زيرا اين قابليت را دارد كه محيطي براي نرم‌افزارهاي سطح بالا و نيز موتورهاي جست‌وجو ي قوي در يك دستگاه كوچك قابل حمل ايجاد نمايد و همچنين داراي قابليت‌هاي ديگري همچون ماشين حساب، دفتر تلفن و آدرس، تقويم، ساعت، دفتر يادداشت روزانه و … است.

gPhone

به نظر مي‌رسد كه ويژگي‌ها و قابليت‌ها طراحي شده در gPhone و iPhone از جهات زيادي به هم نزديك است ولي در پاره‌اي موارد نقاط قوت يكي بر ديگري برتري مي‌يابد. از امتيازاتي كه در تبليغات gPhone ذكر شده است.

داشتن امكاناتي از قبيل Media-Search , Google Apps, Google Earth, Google Map ,GPS, Gmail است. gPhone را يك دستگاه تلفن باهوش مي‌گويند. يكي از مواردي كه گوگل روي آن تاكيد فراوان دارد استفاده بهتر از اينترنت است.

به همين منظور gPhone داراي تكنولوژي بي‌سيم است تا اطلاعات با سرعت بيشتر در اختيار كاربر قرار گيرد در نتيجه صفحات مختلف با سرعت زيادي بارگذاري مي‌شود. اين شركت اعلام كرده است كه براي انجام چنين هدفي از طيف MHZ 700 استفاده خواهد كرد.

از طرفي موتور جست‌وجو در gPhone بسيار قوي خواهد بود و كار كردن با اينترنت به سادگي محيط desktop يك كامپيوتر است البته با امكانات ويژه‌اي كه گوگل در موتور جست‌وجو اين گوشي تعبيه كرده است.

در gPhone از سيستم‌عامل UNIX استفاده شده است و همچنين قابليت استفاده از Youtube براي پخش فيلم را هم دارد. اين گوشي داراي دوربين عكاسي است. gPhone داراي صفحه نمايش تمام رنگي است و كي‌بورد آن مانند كامپيوتر است كه جست‌وجو در اينترنت را ساده، كوتاه و مختصر مي‌نمايد.